biuro rachunkowe szamotuly

BIURO RACHUNKOWE

Księgowa Szamotuly
27 kwietnia 2022

Ulga termomodernizacyjna na klimatyzację.

Choć ulga termomodernizacyjna obowiązuje od stycznia 2019 r., to jednak jest mało znana wśród podatników i w większości kojarzy się z możliwością odliczenia wydatków na panele fotowoltaiczne. Tymczasem w ramach tej ulgi można odliczyć wiele innych wydatków, np. na stolarkę okienną i drzwiową, drzwi balkonowe, bramy garażowe czy chociażby wymianę systemów ogrzewania w tym również 𝐤𝐥𝐢𝐦𝐚𝐭𝐲𝐳𝐚𝐜𝐣𝐞̨ jeżeli służy ona również 𝐝𝐨 𝐨𝐠𝐫𝐳𝐞𝐰𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐝𝐨𝐦𝐮. 
Ulga przysługuje właścicielowi lub współwłaścicielowi istniejącego już budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Katalog wydatków podlegających odliczeniu znajduje się w załączniku do rozporządzenia ministra inwestycji i rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
I tu ważna kwestia.
𝐂𝐳𝐲𝐦 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐢𝐞̨𝐰𝐳𝐢𝐞̨𝐜𝐢𝐞 𝐭𝐞𝐫𝐦𝐨𝐦𝐨𝐝𝐞𝐫𝐧𝐢𝐳𝐚𝐜𝐲𝐣𝐧𝐞?
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, odsyłając w tej kwestii do ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
W myśl art. 2 pkt 2 tej ustawy, określenie przedsięwzięcia termomodernizacyjne oznacza przedsięwzięcia, których przedmiotem jest: ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody, ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła a także wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła. Przedsięwzięcie to oznacza także całkowitą lub częściową zamianę źródeł energii na źródła odnawialne.
Prowadzi to do wniosku, że wskazana ulga dotyczy wydatków ściśle związanych z termomodernizacją istniejącego budynku, poniesionych na jego docieplenie i modernizację systemu grzewczego.
Wysokość wydatków ustalana jest na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.
Nie ma też możliwości odliczenia wydatków, których podatnik nie poniósł, gdyż zostały mu zrefinansowane (zwrócone) z jakichkolwiek programów.
Wątpliwości co do możliwości skorzystania z ulgi miał pewien podatnik, który poniósł wydatki na instalację paneli fotowoltaicznych, 𝐚 𝐧𝐚𝐬𝐭𝐞̨𝐩𝐧𝐢𝐞 𝐧𝐚 𝐤𝐥𝐢𝐦𝐚𝐭𝐲𝐳𝐚𝐜𝐣𝐞̨ 𝐳 𝐟𝐮𝐧𝐤𝐜𝐣𝐚̨ 𝐠𝐫𝐳𝐚𝐧𝐢𝐚. I co do tej klimatyzacji nie miał pewności. Zapytał więc o to fiskusa. Podkreślił, że w katalogu wydatków podlegających odliczeniu znajdującym się w załączniku do rozporządzenia została wskazana pompa ciepła wraz z osprzętem oraz montaż pompy ciepła. Klimatyzacją z funkcją grzania będzie on częściowo ogrzewał dom, przy czym klimatyzacja ta będzie zasilana energią elektryczną pochodzącą z paneli fotowoltaicznych.
Podatnik we wniosku wskazał, 𝐳̇𝐞 𝐤𝐥𝐢𝐦𝐚𝐭𝐲𝐳𝐚𝐭𝐨𝐫 𝐰 𝐫𝐨𝐥𝐢 𝐠𝐫𝐳𝐞𝐰𝐜𝐳𝐞𝐣 𝐝𝐳𝐢𝐚ł𝐚 𝐢𝐝𝐞𝐧𝐭𝐲𝐜𝐳𝐧𝐢𝐞 𝐣𝐚𝐤 𝐩𝐨𝐰𝐢𝐞𝐭𝐫𝐳𝐧𝐚 𝐩𝐨𝐦𝐩𝐚 𝐜𝐢𝐞𝐩ł𝐚. Jego zdaniem, ma on prawo do ulgi ponieważ zmniejszy się zapotrzebowanie na energię pozyskiwaną z paliw kopalnych. Klimatyzacja będzie zasilana ze źródeł odnawialnych.
Trzeba wykazać związek wydatku z termomodernizacją
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 4 marca br. (nr 0113-KDIPT2-2.4011.1091.2021.3.AKU) stwierdził, że prawo do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej będzie przysługiwało, jeżeli podatnik w ramach realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego poniósł wydatki na zakup i montaż klimatyzacji, która jest pompą ciepła lub ma wbudowaną pompę ciepła oraz wykaże związek poniesionego wydatku z ww. przedsięwzięciem termomodernizacyjnym.
Przypomniał, że podatnik ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.
Załącznik do rozporządzenia w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych nie zawiera szczegółowego wykazu konkretnych materiałów budowlanych, a jedynie wskazuje, ogólnie na materiały wykorzystane do ściśle określonego w rozporządzeniu celu. Tym celem jest modernizacja istniejącego budynku polegająca na wykonaniu docieplenia i modernizacji systemu grzewczego. Na to wskazują wymienione w rozporządzeniu materiały i urządzenia oraz usługi wchodzące w zakres omawianej ulgi.
Dyrektor KIS 𝐰𝐬𝐤𝐚𝐳𝐚ł, 𝐳̇𝐞 𝐢𝐧𝐬𝐭𝐚𝐥𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐤𝐥𝐢𝐦𝐚𝐭𝐲𝐳𝐚𝐜𝐣𝐢 𝐳 𝐟𝐮𝐧𝐤𝐜𝐣𝐚̨ 𝐠𝐫𝐳𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐩𝐨𝐦𝐩𝐚̨ 𝐜𝐢𝐞𝐩ł𝐚 i jeżeli montaż takiego urządzenia zmniejszy zapotrzebowanie na energię pozyskiwaną z paliw kopalnych, to poniesione wydatki na zakup i montaż tego urządzenia można uznać za wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Podatnik może zatem odliczyć wskazane wydatki w zeznaniu rocznym składanym za 2021
r.
Pamiętajmy, że odliczenia dokonuje się w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej 𝐣𝐞𝐝𝐧𝐚𝐤 𝐧𝐢𝐳̇ 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐳 𝟔 𝐥𝐚𝐭, 𝐥𝐢𝐜𝐳𝐚̨𝐜 𝐨𝐝 𝐤𝐨𝐧́𝐜𝐚 𝐫𝐨𝐤𝐮 𝐩𝐨𝐝𝐚𝐭𝐤𝐨𝐰𝐞𝐠𝐨, 𝐰 𝐤𝐭𝐨́𝐫𝐲𝐦 𝐩𝐨𝐧𝐢𝐞𝐬𝐢𝐨𝐧𝐨 𝐩𝐢𝐞𝐫𝐰𝐬𝐳𝐲 𝐰𝐲𝐝𝐚𝐭𝐞𝐤.

 

Copyright © 2020 premium-szamotuly.pl |wszelkie prawa zastrzeżone      projekt i wykonanie: Giga Solution®

biuro rachunkowe szamotuly
biuro rachunkowe szamotuly
biuro rachunkowe szamotuly
biuro rachunkowe szamotuly
biuro rachunkowe szamotuly