biuro rachunkowe szamotuly

BIURO RACHUNKOWE

Księgowa Szamotuly
09 lipca 2021

Jak najkorzystniej odliczyć VAT od firmowego auta? 

Przez kilka dni samochód jest tylko firmowy i wtedy odliczymy cały podatek. Fiskus w to wierzy i pozwala przedsiębiorcy odliczyć VAT na korzystniejszych dla niego warunkach.

Trudno obecnie odliczyć 100 proc. VAT od wykorzystywanego w biznesie auta, bo trzeba jeździć nim tylko służbowo i zapisywać wszystko w ewidencji.

 

Przedsiębiorcy znaleźli jednak sposób na uratowanie podatkowych korzyści.

W poniższym przykładzie na łamach rp.pl można dowiedzieć się w jaki sposób można skorzystać z korzystniejszego sposobu na rozliczenie leasingu auta firmowego.

– Po zawarciu umowy leasingowej przedsiębiorcy zgłaszają w urzędzie, że auto jest wykorzystywane tylko w celach służbowych. Uiszczają dużą opłatę wstępną lub pierwszą ratę, np. w wysokości 40 proc. wartości pojazdu, i odliczają od niej cały VAT. Po jakimś czasie informują skarbówkę, że samochód będzie jednak używany także do celów prywatnych. Z następnych rat leasingowych, odpowiednio mniejszych, odliczają już tylko połowę VAT, generalnie jednak sporo oszczędzają na tym rozwiązaniu – tłumaczy Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA. Dodaje, że to prosty sposób na pełne odliczenie VAT od części wydatków, nie jest jednak masowo stosowany.

 

Czy fiskus zaakceptuje takie manewry? Wygląda na to, że tak. Spójrzmy na niedawną interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wystąpił o nią przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Zawarł umowę na leasing samochodu osobowego i uiścił opłatę wstępną. Złożył też w urzędzie skarbowym formularz VAT-26, w którym zadeklarował, że auto będzie wykorzystywane tylko na potrzeby biznesu. Następnie odliczył 100 proc. podatku z faktury za wstępną opłatę.

Po otrzymaniu samochodu przedsiębiorca uzupełnił druk VAT-26 o datę nabycia pojazdu i numer rejestracyjny. Sześć dni później zmienił jednak zdanie o zasadach korzystania z leasingowanego auta. Jeszcze raz złożył formularz VAT-26, tym razem deklarując, że samochód będzie też wykorzystywany prywatnie. Od kolejnych wydatków odliczy więc tylko połowę VAT.

 

Co w takiej sytuacji zrobić z opłatą wstępną? Przedsiębiorca twierdzi, że miał prawo do pełnego odliczenia podatku i nie musi korygować rozliczenia. Fiskus się z tym zgodził. Przyznał, że wydatki związane z używaniem pojazdu na podstawie umowy najmu, dzierżawy czy leasingu operacyjnego nie są objęte obowiązkiem korekty, nawet jeśli przedsiębiorca zmieni przeznaczenie auta (nr interpretacji 0114-KDIP4-2.4012.204.2021.1.MC).

To bardzo korzystne dla firm stanowisko. Oczywiście przedsiębiorcy powinni być przygotowani na to, że w razie ewentualnej kontroli fiskus może zapytać o przyczynę zmiany przeznaczenia samochodu. Wydaje się, że takim powodem mogą być chociażby problemy z prowadzeniem ewidencji przebiegu pojazdu – mówi Grzegorz Gębka. Przypomina, że taka ewidencja jest obowiązkowa dla firm, które chcą odliczać cały VAT. Trzeba w niej zapisywać, do kogo i po co jechaliśmy.

Fiskus podkreśla też w interpretacjach, że firma musi ustalić, najlepiej w regulaminie, takie zasady używania auta, aby wykluczyć użytek prywatny

 

źródło: rp.pl

Copyright © 2020 premium-szamotuly.pl |wszelkie prawa zastrzeżone      projekt i wykonanie: Giga Solution®

biuro rachunkowe szamotuly
biuro rachunkowe szamotuly
biuro rachunkowe szamotuly
biuro rachunkowe szamotuly
biuro rachunkowe szamotuly